Παρασκευή, 3 Απριλίου 2015

ΚΛΗΡΙΚΟΙ ΙΕΡΟΥ ΝΑΟΥ ΑΓΙΑΣ ΜΑΡΙΝΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΕΩΣ

ΚΛΗΡΙΚΟΙ ΠΟΥ ΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΑΣ


Πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Μεταξάς



Ο αιδεσιμολογιώτατος πρωτοπρεσβύτερος Ιωάννης Μεταξάς-Μαρκάτος Κεφαλληνιακής καταγωγής εγεννήθη εις Αθήνας την 26-4-1963. Διοικούσε τα εγκύκλια γράμματα εις Ερμούπολιν Σύρου και εις Αθήνας.

Εσπούδασε Αγγλικήν Φιλολογίαν Θεολογίαν εις το Πανεπιστήμιον του Λονδίνου και μετεξεπαιδεύθει εις την Πατρολογίαν εν τω Ιστορικώ Πανεπιστήμιω Durham (Αγγλίας) υποβάλλων την διατριβήν : "The filiogue Controversy: chapters from the Eastern Orthodox Reaction."(Master of Theology)

Καθοδηγούμενος υπό του Πνευματικού του Πατρός Πανοσ. Αρχιμανδρίτου Σεραφείμ Μεντζελοπούλου (νυν Μητροπολίτης Πειραιώς) εχειροτονήθη Διάκονος τη 15/08/1990 και Πρεσβύτερος τη 25/12/1991 υπό του μακαριστού Σεβ.Μητροπολίτου Νέας Σμύρνης κυρου Αγαθαγγέλου Ταμπουρατζάκη. Υπηρέτησεν ως Διάκονος είς τον Ιερόν Ναόν Αγίας Παρασκευής Νέας Σμύρνης (16/08/1990-24/12/1991) ως εφημέριος εις τους Ιερούς Ναούς Μεταμορφώσεως Σωτήρος Καλαμακίου (1/1/1992-30/9/1992), Αγίας Τριάδος Αργυρουπόλεως (1/7/1999-30/11/1999) είς τον Μητροπολιτικόν Ναόν Υπαπαντής του Σωτήρος Φηρών Θήρας (1/12/1999-31/12/1999) και ως Ιερατικός Προιστάμενος του Ιερού Ναού Αγίων Παύλου και Δημητρίου Άνω Γλυφάδας (1/12/1992-30/6/1999)

Τη 12/12/1999 εχειροθετήθη Οικονόμος υπό του μακαριστού Σεβ.Μητροπολίτου Θήρας, Αμοργού και Νήσων κύρου Παντελεήμονος Ρίζου και τη 20/4/2000 ο Μακαριώτατος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος κ.κ Χριστόδουλος Παρασκευαίδης του ανέθεσε την άσκησιν του λειτουργήματος της Πνευματικής Πατρότητος.

Εκτός της διατριβής του έχει συγγράψει τη μελέτη " The Significance of the Athonite Community in the Orthodox Church" εκδόσεις Oak Hill Thelogical College, London 1987. ( Προλογίζει ο Θεοφ. Επίσκοπος Διοκλείας κ.κ Κάλλιστος Ware), έχει αρθρογραφήσει εις τα περιοδικά Εωθινό Φώς και Ορθόδοξα Μηνύματα με άρθρα όπως " Ο θρίαμβος του Χριστιανισμού στην πολύπαθη Αλβανία", " Η εκκλησία της «Μακεδονίας» Ημιαυτονομία ή Σχίσμα;", "Γνωριμία με τις ετερόδοξες Εκκλησίες της Ευρώπης" και "Η γυναίκα μέσα στην Εκκλησία και το θέμα της Χειροτονίας Γυναικών". Στις 6/10/2002 δημοσιεύτηκε το άρθρο του "To αμάραντο ρόδο της Κιμώλου" στον Αδέσμευτο της Κυριακής. Επίσης έχει επιμεληθή την αγγλικήν μετάφρασην του τουριστικού οδηγού " Παναγία η Καστριανή Κέας" εκδόσεις Δήμου Κέας 1990.

Ενυμφεύθη τη 22/07/1990 την βαίαν Θεολογίτην, γόνον λευιτικής οικογενείας και απέκτησεν μετ' αυτής τρία τέκνα. Από 1/1/2000 υπηρετή ως εφημέριος του Ιερού Ναού Αγίας Μαρίνης Ηλιουπόλεως καθώς και ως υπεύθυνος νεότητος και κύκλων μελέτης Αγίας Γραφής.

Δεν υπάρχουν σχόλια :