ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ - ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ : F-4 Κυπέλλου «Astra Airlines»: Η ΑΕΚ στον τελικό, 3-1 την Ηλιούπολη

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

F-4 Κυπέλλου «Astra Airlines»: Η ΑΕΚ στον τελικό, 3-1 την Ηλιούπολη

Η ΑΕΚ είναι η δεύτερη φιναλίστ του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών 2016 Astra Airlines που διεξάγεται στη Χίο καθώς επικράτησε με 3-1 της Ηλιούπολης και θα αντιμετωπίσει αύριο το απόγευμα (18:30, ΕΡΤ2) τον Ολυμπιακό στον τελικό της διοργάνωσης.

Αυτή θα είναι η τρίτη φορά που Ολυμπιακός και ΑΕΚ θα βρεθούν αντίπαλοι στον τελικό, με τις ερυθρόλευκες να έχουν κερδίσει τόσο το 2011 στην Σάμο όσο και το 2013 στην Σαντορίνη.

Ο δεύτερος ημιτελικός ήταν συναρπαστικός στα δύο πρώτα σετ, τα οποία κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες, ωστόσο μετά το 1-1 η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα.

Η Ηλιούπολη έχασε μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο σετ, όπου μετά από συνεχόμενες ανατροπές στο σκορ βρέθηκε να προηγείται με 24-22, αλλά η Σπανού έσπασε το πρώτο σετ μπολ (24-23) με την Κατσαντώνη να δίνει το προβάδισμα στην ΑΕΚ με δύο συνεχόμενες επιθέσεις (24-25) και στο 25-26 η διαγώνια της Ένωσης τελείωσε την επίθεση για το 25-27.

Στο β’ σετ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 9-13 και 13-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ διατήρησε το +3 μέχρι το 16-19 που έγινε 19-19 με άσο της Μπανίκα για να φτάσουμε στο 23-23. Η Ηλιούπολη έφτασε ξανά σε σετ μπολ (24-23) και τελικά πήρε το σετ καθώς στην επόμενη φάση η Γκλιγκόροβιτς με απίθανη άμυνα έστειλε τη μπάλα να σκάσει στο γήπεδο της ΑΕΚ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η Ένωση κυριάρχησε πλήρως, καθώς στο τρίτο σετ με το καλημέρα προηγήθηκε 1-8 χωρίς η Ηλιούπολη να μπορέσει να αντιδράσει, ενώ στο ξεκίνημα του δ’ σετ με την Ιβάνοβα στο σερβίς το σκορ πήγε στο 0-7 και η υπόθεση πρόκριση κρίθηκε πολύ νωρίς.

Τα σετ: 25-27, 25-23, 16-25, 07-25